Začínáme programovat

Publikováno 22.10.2007 v kategorii Metodika. Trvalý odkaz permalink. RSS kanál pro sledování komentářů.

Odborná fóra jsou skvělá věc. Osobně mám radši pozici odpovídajícího než tazatele, a proto se taky ptám až v mometě kdy jsem přesvědčen, že na problém jsem krátký a prostě s tím nepohnu. Velmi jsem si oblíbil čeksé rails fórum. Otázky ostatních uživatelů jsou často vítaným impulzem k rozšiřování znalostí o rozličných zákoutích Ruby on Rails. Najdou se ovšem i off-topic dotazy. Jeden takový dotaz, zastrčený ve špatném tématu a totálně off-topic, mě inspiroval k napsání tohoto článku.

Nepamatuji si kdy jsem poprvé napsal svůj první řádek kódu, ale mysím, že to bylo v BASICu před mnoha a mnoha lety. Měl jsem nějaký DOSový editor a v podstatě jsem moc nerozuměl tomu co dělám. Po nějaké době jsem si začal hrát s Pascalem a dokonce jsem se pokoušel psát applety v tehdy ještě mladičké Javě, ale celá ta objektovost mě přišla jakási divná a v podstatě jsem ji nechápal a nijak moc ani neřešil. Java mě tehdy nechytla.

S vážným programováním jsem se asi potkal až na střední škole. Sice jsem už jakési zkušenosti s programováním a měl jsem za sebou i díla jejichž velikost se počítala na tisíce řádků (!!!), ale ve škole jsem poznal disciplínu, která pro mě byla absolutní novinkou. Jmenovala se Algoritmizace. Stačilo něco na čmárání a zadání problému a pomocí vývojových diagramů jsme algorimizovali. Totálně to změnilo můj pohled na programování.

Proč tolik historie? Již zmíněný příspěvek evokuje jednoduchou otázku. Kdy jsem prvně použil nějaké IDE? Je dobré začínat programovat v IDE? Jednoduše odpovědět nelze. Mým prvním IDE byl TurboPascal, dá-li se tak nazvat. Byl to v podstatě jednoduchý MDI konzolový editor, který uměl zdrojáky kompilovat, spuštět a dokonce i debugovat. Žádný správce projektů, žádné build skripty, prostě jednoduchý zdroják a pár klávesových skratek pro compile, run a debug. Prostě pohoda. Dost těžko se mi představuje, že by mě po první hodině výuky programování někdo posadil před počítač, řekl “Tady máš IDE.” (Netbeans, Eclipse a pod.), tady je Java a tady je zadání a makej.

Myslím, že smyslem IDE je ulehčit programátorovi práci. K čemu je ale IDE človeku, který ještě nemá jasno v pojmech jako třída, metoda, kompilátor a bytecode? Akorát ho to zmate. Začínáte-li dnes programovat a nějak se v tom všem ztrácíte, tak to všechno zahoďte. Účelem IDE není člověka brzdit, ale pomoci mu. Pokud vás IDE jenom brzdí a nerozumíte jeho účelu, zahoďte ho. Vezměte se třeba InType, PSPad nebo vim a své první pokusy si kompilujte a spouštějte na příkazové řádce. Za pár let mi budete vděční.

 

Komentáře

 
Zatím zde není žádný komentář.
 

Přidej komentář

 
Povinná pole jsou vyznačena tučně.