Začínáme programovat

Odborná fóra jsou skvělá věc. Osobně mám radši pozici odpovídajícího než tazatele, a proto se taky ptám až v mometě kdy jsem přesvědčen, že na problém jsem krátký a prostě s tím nepohnu. Velmi jsem si oblíbil “čeksé rails fórum”:http://rails-forum.cz. Otázky ostatních uživatelů jsou často vítaným impulzem k rozšiřování znalostí o rozličných zákoutích “Ruby on Rails”:http://rubyonrails.org. Najdou se ovšem i off-topic dotazy. Jeden “takový dotaz”:http://rails-forum.cz/viewtopic.php?pid=760#p760, zastrčený ve špatném tématu a totálně off-topic, mě inspiroval k napsání tohoto článku.

Nepamatuji si kdy jsem poprvé napsal svůj první řádek kódu, ale mysím, že to bylo v BASICu před mnoha a mnoha lety. Měl jsem nějaký DOSový editor a v podstatě jsem moc nerozuměl tomu co dělám. Po nějaké době jsem si začal hrát s Pascalem a dokonce jsem se pokoušel psát applety v tehdy ještě mladičké Javě, ale celá ta objektovost mě přišla jakási divná a v podstatě jsem ji nechápal a nijak moc ani neřešil. Java mě tehdy nechytla.

S vážným programováním jsem se asi potkal až na střední škole. Sice jsem už jakési zkušenosti s programováním a měl jsem za sebou i díla jejichž velikost se počítala na tisíce řádků (!!!), ale ve škole jsem poznal disciplínu, která pro mě byla absolutní novinkou. Jmenovala se *Algoritmizace*. Stačilo něco na čmárání a zadání problému a pomocí “vývojových diagramů”:http://en.wikipedia.org/wiki/Flowchart jsme algorimizovali. Totálně to změnilo můj pohled na programování.

Proč tolik historie? Již zmíněný “příspěvek”:http://rails-forum.cz/viewtopic.php?pid=760#p760 evokuje jednoduchou otázku. Kdy jsem prvně použil nějaké “IDE”:http://en.wikipedia.org/wiki/Integrated_development_environment? Je dobré začínat programovat v IDE? Jednoduše odpovědět nelze. Mým prvním IDE byl TurboPascal, dá-li se tak nazvat. Byl to v podstatě jednoduchý “MDI”:http://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_document_interface konzolový editor, který uměl zdrojáky kompilovat, spuštět a dokonce i debugovat. Žádný správce projektů, žádné _build skripty_, prostě jednoduchý zdroják a pár klávesových skratek pro _compile_, _run_ a _debug_. Prostě pohoda. Dost těžko se mi představuje, že by mě po první hodině výuky programování někdo posadil před počítač, řekl “Tady máš IDE.” (Netbeans, Eclipse a pod.), tady je Java a tady je zadání a _makej_.

Myslím, že smyslem IDE je ulehčit programátorovi práci. K čemu je ale IDE človeku, který ještě nemá jasno v pojmech jako třída, metoda, kompilátor a _bytecode_? Akorát ho to zmate. Začínáte-li dnes programovat a _nějak se v tom všem ztrácíte_, tak _to všechno_ zahoďte. Účelem IDE není člověka brzdit, ale pomoci mu. Pokud vás IDE jenom brzdí a nerozumíte jeho účelu, zahoďte ho. Vezměte se třeba *InType*, *PSPad* nebo *vim* a své první pokusy si kompilujte a spouštějte na příkazové řádce. Za pár let mi budete vděční.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *