Nomanagement management

Nedávno jsem měl s “Rikim”:http://fczbkk.com zajímavou debatu o manažerech. Jsou to důležití lidé. Vidíme se s nimai každý den a mají podstatný vliv na náš každodenní pracovní život. Podle nějaké manažerské teorie existují dva typy manažerů. Hands-on manažer je ten, který je s týmem pořád a na problémy reaguje hned jak nastanou. Zato hands-off manažer je ten, který nechává tým být a jednou za čas se nechá uvést do obrazu. Takový člověk má potom docela zkreslený pohled na projekt, ale zase zdravější nervy. Podle mě existuje ještě jeden typ manažera, kterého v žádné manažerské příručce nenajdete.

Základní postup při sestavování softwarových týmů je následující

* vezmeme N senior developerů a ti systém navrhnou a naimplementují
* k nim přidáme M juniorů, kteří se v procesu něco naučí
* celé to bude řídit L manažerů protože potřebujeme zachovat učitý pomměr X = (M+N) / L

Tento proces vychází z přesvědčení, že

* na komplexní úkoly je potřeba zkušené programátory
* na ty hloupé věci okolo nám stačí junior

a to je základní kamen úrazu. Základní problém je v přesvědčení, že existují hloupé nebo jednoduché úkoly. Opačný názor, se kterým já souhlasím:

* dobrý programátor programuje byznys logiku
* dobrý programátor jednoduché úkoly automatizuje
* dobrý programátor testuje
* dobrého programátora zájímá klient více než zadání

V případě, že najímáte jenom takové programátory odpadá vám potřeba mít hromadu manažerů, stačí když se shodnou na jednom *vůdci* pro řešení oněch nerozhodnutelných filozofických problémů. Do mixéru se pak přihodí “SCRUM”:http://en.wikipedia.org/wiki/SCRUM nebo “XP”:http://www.extremeprogramming.org/ a tým je hotov.

V čem je rozdíl? Takový tým bude podstatně dražší to ano. Nicméně neporovnatelně efektivnější a hlavně dlouhodbě levnější na provoz. Nejdůležitější rozdíl je v kvalitě odevzdané práce a to by mělo být to co nás všechny nakonec zajímá. A kde je ten nový typ manažera? Kdo ho ještě hledá tak nepochopil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *