Spousta omylů ohledně Ruby 1.9.0

Je to pár dní co mi několik nezávislých “zdrojů”:http://www.rubyinside.com/ruby-19-is-released-680.html přes RSS čtečku sdělilo, že “Ruby 1.9.0”:http://www.ruby-lang.org/en/news/2007/12/25/ruby-1-9-0-released/ je na světě. Jelikož tento release nese označení _development release_ nechával mě úplně klidným, protože to znamená, že pro proukci je nepoužitelný a na testování nových fíčur nějak nemám energii. Čláky jsem nicméně pročetl a nové Ruby se změnami, o kterých se píše už měsíce, jsem ignoroval. V podstatě pro mě tento release nemá žádný význam.

Dnes mě ale Google Reader překvapil českými reakcemi na Ruby 1.9. Článek na “Rootu”:http://www.root.cz/clanky/ukvapene-vydani-ruby-1-9/ považuje release za ukvapený. Tak aspoň zní honosný titulek, nikde ale není vysvětleno co je na _development relase_ ukvapeného. Článek dále cituje “tento”:http://www.majda.cz/zapisnik/?254 výlev Davida Majdy, který je opět protkán nepochopením.

Nechci zde nikoho odsuzovat ani obhajovat, protože je nutno přiznat, že obě strany mají tak trochu pravdu. Čeští kritikové to nicméně vzali za špatný konec. Z mého pohledu udělal největší chybu Matz, a to tu, že nikde (nebo aspoň nikde viditelně) není oznámeno, že 1.9.0 _není_ nástupce 1.8.x, ale předchůdce na cestě k 2.0. Co to znamená?

Normálně by člověk předpokládal, že když se sníží _minor verze_ produktu (to druhé číslo) tak je zachována zpětná kompatibilita. Tady to z již zmíněných důvodů neplatí.

Matz udělal chybu, protože na letmý pohled vypadá 1.9.0 jako nástupce 1.8.6, ale označení _development release_ by mělo odratit ty co hledají spolehlivý a stabilní produkt.

Krikitové udělali na druhé straně chybu tu, že místo toho aby Ruby povzbudili na cestě k verzi 2.0 děsí se nad nekompatibilitou a chybami ve vývojářské verzi.

Osobně bych rozšiřování syntaxe spíše zavrhoval a soutředil se na zvyšování rychlosti a nativní podporu Unicode. Nakonec je ale tento release dobrá věc, spoustu lidí co ho nepochopí znechutí a otevře místo pro zkoušení alternativních implementací.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *