Dobrý programátor

Tento “dotaz”:http://www.podnikanivusa.com/2009/02/13/dotaz-do-poradny-jak-sehnat-zakazky/ mě zaujal natolik, že jsem k němu začal psát komentář. Ten jsem si pak přečetl (ano, dělám to) a smazal. Komentář vypadal nějak takto:

??Adame, dovolil bych si malou radu. Dobrý programátor se pozná tak, že když se po třech až pěti letech podívá na svůj kód a nechce se mu zvracet a ne ta že to o sobě tvrdí.??

Pointa budiž v tom, že dobrý programátor píše kvalitní kód a když se k němu po dlouhé době vrátí je s ním stále spokojen. Ale to není pravda. Pak mě napadla další extrémní varianta:

??Dobrý programátor se pozná tak, že když se po třech až pěti letech podívá na svůj kód tak by ho nejradši přepsal od základů.??

To je samozřejmě taky úplně vedle. Ale hezky to vystihuje klasickou nemoc mnoha kolegů. Napsat – zahodit – přepsat – a tak dále a pořád dokola. Nikam to nevede a efektivita mizerná. Tak jak se teda pozná ten _Dobrý programátor_?

Na první pohled těžko. Nicméně myslím, že se dá vycházet z výše uvedeného. Ani jeden z případů není správně. V prvním případě máme tu čest s člověkem, který se za uplynulou dobu nic nenaučil a nikam se neposunul a v druhém případě v podstatě taky.

Já vidím kvalitu programátora v tom jak se dívá na svůj produkt. Dalo by se to přirovnat k rozdílu mezi kamenosochařstvím a modelováním z plastelíny. Sochař vytesá sochu a jakmile je hotová už se v podstatě nedá změnit. Modelář pracuje s pružnou hmotou, která reaguje a dá se dále tvarovat. Stejné je to s kódem. Jediná věc, která je při tvorbě programů jistá je, že nic není jisté. Svět kolem nás se neustále mění a stejně tak programy a požadavky na ně. Dobrý programátor toto ví a staví svoje programy jako modely z plastelíny, kterou je možné dále tvarovat, protože tesat to pokaždé znovu do kamene se prostě nevyplatí.

Nutno podotknout, že i pružnost se dá dotáhnout do extrému a pak člověk mezi všemi těmi abstrakcemi hledá kousky kódu, které něco dělají. Být dobrým programátorem znamená umět najít rovnováhu a to _ať si říka kdo chce co chce_ v osmnácti neumí žádný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *