Internet Developer Forum 2010

Pár slov, vět a možná i odstavců o tom, proč pro mě letošní #vyvojka byla ztrátou času a peněz. Předem upozorňuji, že následující odstavce jsou mým dojmem z akce a jako takové je berte.

Říkat jednodenní přednáškové akci s uzavřeným výběrem přednášejících Konference je podle mě hodně silná nadsázka, ale v dnešní době je konferencí v podstatě všechno, kde se povídá, tak proč ne. Co se týče místa konání a celkového zázemí této akce, tak snad až na totální stack overflow v oblasti toalet v době oběda není co vytknout. Vše proběhlo hladce a to i pro mě, který platbu za účast odeslal na účet příliš pozdě. Národní Technická Knihovna je dobře dostupná pěkná moderní budova, rozhodně lepší, než úplně na kraji prahy umístěné WebExpo. A teď k jednotlivým přednáškám.

Adam Fendrych z Dobrého Webu přednášel o User Experience. Z jeho přednášky jsem si odnesl to, že User Experience je disciplína, na kterou byste si měli najmout minimálně další čtyři lidi do týmu, ale že čeští UE experti jsou zvyklí být hokly pro všechno a dělat práci všech těchto čtyřech lidí. Taky zmínil jaké jsou kanály zpětné vazby pro optimalizaci UE a jak se tyto kanály používají. Pro povídání takto praktické disciplíně byla přednáška příliš obecná. Přednášející se pokusil zahrnout vše a mě neřekl nic. Pokud bylo smyslem přednášky přesvědčit obecenstvo, že UE je něco do čeho se vyplatí investovat tak ukázat jednoduchou homepage Googlu určitě nestačí. Chce to exámply a předat zkušenosti z praxe.

Na povídání Daniela Steigerwalda o JavaScriptu jsem se docela těšil. Hlavně kvůli jeho seriálu na Zdrojáku, který jsem četl (snad jediná věc, co mě tam zatím zaujala). Smyslem celé přednášky bylo vysvětlit jak že se to OOP v JavaScriptu dělá. Jelikož JavaScriptový svět vůbec nesleduju tak jsem pochopil, že teprve v posledních letech začali do JavaScriptu fušovat programátoři (do teď ten jazyk prznili kodéři) a znovu objevili zlatý grál OOP a je potřeba ty ostatní osvítit. Dobře, ale suchým přednášením faktů to nepůjde, opět mi chybělo nějaké to pěkné použití. Věřím, že Daniel je pro věc velmi zapálený, a jeho osvětovému tažení, přeji mnoho úspěchů, ale na akcích tohoto typu se ku*va neříká.

Přednášku Davida Grudla o Nette a AJAXU, zhodnotím krátce: pozdní příchod na akci, problémy s nastavením stroje, dlouho nefunkční prototyp vytvořený v průběhu přednášky a přesto všechno zábavná a zajímavá přednáška, která mě utvrdila, že PHP už se fakt nechci dotknout ani klackem.

Můj osobní zlatý hřeb měl přijít hned po obědě. Honza Král a jeho NOSQL databáze ve mě vzbuzovali naději na hodinu nabytou novým a nepoznaným od někoho, kdo má s použitím technologie bohaté zkušenosti. Databázová teorie na začátek byla zřejmě nutná pro tu část publika, která se neorientuje v technických detailech. Osobně jsem přesvědčen, že NOSQL znamená doopravy žádné-SQL a ne ne-jenom-SQL, ale to je jedno. Co mě dostalo bylo prohlášení, že první věc, na kterou vývojář při používání SQL databáze narazí, je, že to má problémy s horizontálním škálováním. Prd, narazí na spoustu dalších věcí než začne řešit škálování. Následující opakované zmiňování Googlu, Amazonu a podobných aplikací byli pro mě posledním hřebíkem do rakve dojmů. Ano zajímá mě, jak by se psal takový Amazon tak, aby to dobře škálovalo, ale k čemu mi to prakticky bude (ebay to třeba řeší tak, že se zahodili transakce)? Jak zdůvodním zákazníkovy použití noSQL databáze a práce navíc, kterou to s sebou nese? Osobně jsem velkým příznivcem této staronové technologie, ale chce to meze a rozumné argumenty. Z přednášky jsem byl povinnostmi nucen pře půlkou odejít a tak doufám, že její tón se po půl hodině změnil nebo že můj částečný obraz je hodně zkreslený.

Následující přednášku o Agile a panelovou diskuzi jsem si nechal ujít, jednoduše jsem v nich neviděl nic přínosného. IDF 2010 mě tedy docela zklamalo asi si příště radši na pár hodin pustím nějaké Google Tech Talks.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *