Kindle aneb čtečka

My KindleKoupil jsem si Amazon Kindle. Nutno přiznat, že potřeba přišla tak nějak postupně. Po letech, kdy jsem si ke knize nějak nedokázal najít cestu, jsem opět začal číst a zatím nic nenasvědčuje tomu, že bych měl přestat. Spíš naopak, uvědomil jsem si jak moc mi to chybělo a jsem na čtení docela závislý (nevyužívaný Playstation u nás doma je toho důkazem). Rozhodnutí padlo na Kindle ze dvou důvodů. Za prvé jsou všechny čtečky, které mi tak nějak vyhovovaly, cenově více méně na stejné úrovni. Za druhé Kindle má Whispernet (níže), což je z mého pohledu killer-fíčr.

h3. Objednávka a dodávka

Jediné místo, kde se dá Kindle objednat je americký Amazon. V evropských pobočkách objednávat nejde. Zajímavé taky je, že když si objednáte Kindle, tak nedostanete na výběr možnosti přepravy, Amazon ho automaticky pošle tím nejrychlejším možným způsobem, chce abyste ho už už měli. Celý proces objednání a dodávky už pěkně popsal Cohen, takže ho nebudu opakovat. Jediné co snad dodám, je jedna malá rada.

Zásilce tvá většinou dva až tři dny než z Ameriky dorazí do Prahy a pak se zasekne na celním úřadě. Dopravce by měl mít vše potřebné k proclení, v mém případě ale neměl, takže balík na celnici ležel o dva dny déle než bylo potřeba. Rada tedy zní: pokud se ve sledování objeví stav “zpoždění při proclení”, volejte dopravci (v mém případě DHL) a zjišťujte, jestli něco nepotřebují. Může to procesu proclení výrazně pomoci.

h3. Display

Subjektivně? Elektronický inkoust (e-ink) se papíru nevyrovná, ale přiblíží se mu natolik, že to bohatě stačí. Pro porovnání nabízím několik fotek:

|Kniha|
|Book Text|Book Text (detail)|
|Kindle – český text|
|Kindle Czech Text|Kindle Czech Text (detail)|
|Kindle – anglický text|
|Kindle Text|Kindle Text (detail)|
|Kindle Aplikace na telefonu HTC G1|
|Text on G1 Kindle app|Text on G1 Kindle app (detail)|

Hlavní rozdíl mezi e-inkoustem a papírem je v ostrosti. Na detailech je vidět, že písmena na Kindle jsou lehce rozmazaná, display má prostě nižší hustotu bodů než tiskárna. Při pohledu lidského oka z jakékoli vzdálenosti není tento jev vůbec pozorovatelný. Co je docela srandovní, je porovnání s klasickým LCD displayem. Lidé, kteří tvrdí, že se na podsvíceném lesklém LCD (např. iPad) dá číst stejně pohodlně jako na e-ink displayi, jsou podle mě úplně mimo mísu.

h3. Hardware

Kindle Top ViewI když jsem Kindle už v ruce měl, znova mě dostal tím jak je teňoučký. Někde jsem četl, že lidem přijde v ruce docela těžký. Není výrazně těžší než tři sta stran papíru v normální knize. Zadní strana je kovová a přední kryt je matně bílý tvrdý plast. Celkově na mě působí spolehlivě a odolně.

Jednou v autobuse sem si uvědomil, že mi svojí tloušťkou Kindle připomíná asi tak pět lisů tvrdého papíru s tím že horní dva v sobě mají výřez a je vidět na ten prostřední. V mých tlapách ta tenkost fat vyniká.

Bílá je bílá a občas přitahuje hmyz, který si ji pomýlí s květinkou. Jednou jsem musel takhle jednoho broučka odcvrnknout asi čtyřikrát. Nakonec jsem mu musel dát pořádnou ránu, než vzal na vědomí, že tahle květinka je moje.

h3. Ovládání

Kindle Keyboard and ControlsKindle má Qwerty klávesnici pro zadávání textu (vyhledávání, psaní poznámek), tlačítka pro otáčení stránek, joystick a tlačítka pro Zpět a Domů. Docela mě překvapilo, jak moc bylo nutné tlačítka mačkat, aby se dostavila odezva, důvodem bude zřejmě ochrana proti nechtěnému zmáčknutí a člověk si krapet vyšší tuhost kláves rychle zvykne a při čtení ji velmi ocení.

Co mě fascinuje je promyšlené umístění tlačítek pro otočení na další stranu (jsou dvě, po obou stranách na stejném místě). Když totiž chytnu Kindle přirozeně do ruky můj palec skončí přímo nad klávesou Next Page (viz foto). Takže otočení stánky je jenom otázkou přitlačení palce na tlačítku, žádný další pohyb není potřeba. Stejně to funguje ať držím Kindle v pravé nebo levé ruce.

h3. Whispernet

Thumb placementPokud si kupujete Kindle, tak jedině za předpokladu, že primárním zdrojem knih vám bude Amazon. Kindle sice podporuje i další formáty, ale ne tolik jako ostatní nepřipojené čtečky. Na druhou stranu nabízí Amazon službu pro konverzi široké škály formátů do Kindle formátu a to buď placenou, kdy zkonvertované dokumenty pošle přímo do vašeho Kindle a nebo neplacenou, kdy dokumenty pošle zpět mailem a do Kindle si je můžete nahrát ručně přes USB. Další alternativou je například Calibre což je program, který umí snad všechny možné formáty zkonvertovat do Kindle-friendly MOBI formátu.

Nakupování knih na Kindle Store je ohromě cool. Kindle Store je dostupný přímo v Kindle, ale já přeci jenom zatím nakupuji z počítače. Knihu koupím, zaplatím kartou a bum, během minuty je kniha nachystaná v Kindle. Kindle totiž obsahuje GSM modul a v současné době poskytuje Amazon celosvětové datové připojení zdarma. Pro nakupování knih bude toto připojení vždy zdarma, pro prohlížení internetu, které je zatím v experimentálním stádiu, jsou data zatím taky zdarma (tuto informaci se mi zatím nepodařilo vyvrátit), ale nedoufám, že by to mělo dlouho vydržet.

Nakonec ještě dodám, že interní paměť Kindle je asi 1.5GB, což může vypadat jako docela málo. Není, stačí to pro uložení několika tisíce knih. A kdyby se přeci jenom naplnil, tak vaše koupené knihy lze z Kindle vymazat a pak si je znova zdarma stáhnout z Amazonu.

h3. Maličkosti

Display from human perspective Kindle umí předčítat a to buď přes vestavěné reproduktory a nebo do sluchátek (klasický jack). Syntetizátor řeči je samozřejmě určen hlavně pro angličtinu. Umí také přehrávat hudbu.

Kindle se nevypíná ale uspává, vypnout se dá, ale není k tomu důvod. Pěkné je, že při každém uspání se na obrazovce zobrazí jiná ilustrace (místo toho aby tam zůstala poslední stránka knihy). Většinou jsou to portréty klasických anglo-saských autorů a nebo ilustrace a obaly knih. Vypadá to fakt dobře.

Součástí Kindle je anglický výkladový slovník. Dá se použít samostatně, nebo přímo při čtení knihy stačí kurzorem najet ke slovíčku a automaticky se v dolní části displaye zobrazí jeho výklad.

h3. Co dodat

Kindle je pohledem do budoucnosti, o tom nepochybuji. Má před sebou ještě dlouhou cestu, hlavně směrem k otevřenosti pro více vydavatelů (české knihy atd.) a taky ve vývoji kontrastnějších displejů. Z pohledu cena/výkon je to podle mě úžasné zařízení.

Zdaleka nejúžasnější na něm je to, že v lidech nevzbuzuje přílišný hype. Když se objevil iPhone nebo iPad, každý je chtěl vidět a hrát si s nima a když už se konečně dostali geekům do rukou mohli si s nima hrát a objevovat je dlouhé hodiny. Když někomu půjčím do ruky Kindle, tak reakce je pozitivní, ale velmi rychle se Kindle odhalí jako jenom chytřejší kniha. Kindle je v podstatě nudný (zábavné jsou knihy v něm), design je čistý a jednoduchý bez nějakého eye-candy. Fukce je jednoduchá. Kindle nepřinesl revoluci knihy, jenom evoluci toho jak se ke knihám dostáváme.

15 Replies to “Kindle aneb čtečka”

 1. Dekuji za dobre review!

  A co kdyz mam pdf/doc/txt soubor – lze to ulozit do Kindlu normalne pres USB a cist ho tam? Nebo musim poslat to do Amazonu pro konverzi?

 2. PDF a TXT soubory jsou podporovány, ale pro větší pohodlí bych je doporučil konvertovat (týká se hlavně PDF). DOC Kindle nepodporuje a je nutné použít konverzní službu.

 3. Jenom k těm ostatním formátů, konverzní službu Amazon není třeba používat. Dobrý je program Calibre, v něm je možné spravovat na PC celou sbírku textů a konvertovat prakticky z čehokoli do formátu mobi, který je pro Kindle nejvodnější. Zvládá i konverzi kódování češtiny do unicode, který používá kindle. Další možností je Mobipocker creator, dobře funguje pravě pro MS Word. Na Kindle je pak možno poslat přes USB nebo emailem přes amazon, to ovšem za poplatek (u 3G verze), popřípadě u Wifi verze přes wifi zdarma. S pdf je trochu problém, pokud je text formátován na stránku – sloupce, boxy, obrázky, nebo pokud je to bitmapový sken )to pak nelze). V tom případě je možné pdf číst přímo na Kindle, ale má to svá úskalí. Celkově bych v omezeném výběru formátů neviděl problém.

 4. Spise otazka: kde najdu ke stazeni knihy v ceskem jazyce?

 5. Stáhnul jsem si článek s on-line verze časopisu v PDF. V Kindle dobrý, ale miniaturní písmo, při zvětšení už nešlo přizpůsobit zalomení stránky velikosti displeje. Odeslal jsme soubor ke konvrzi a obratem mi přišel zpět opět jako PDF beze změn. Je to tak v pořádku?

 6. Sám jsem toto nezkoušel. Amazon PDF asi nekonvertuje, protože je Kindle nativně podporuje. V tomto případě doporučuji použít konverzní program Calibre (calibre-ebook.com)

 7. Tak jsem články prohnal Calibre a je to bída. Pokud je text normálně formátovaný a bez obrázků, je to bez problémů. Pokud je ovšem výchozí text v PDF řezen do sloupců a s obrázky, není výsledek použitelný. Je to chyba na mé straně, nebo si s tím Calibre neporadí?

 8. S komplikovanými PDF může být problém, bohužel s tím nemám zkušenost takže nemůžu poradit.

 9. Nevadí, i tak díky za článek. A na čtení obvyklých e-knih je Kindle vynikající.

 10. Ahoj,
  stáhl jsem si nějaké ebooky, které když otevřu v Calibru tak všechny písmena jsou OK kromě “ž”. Mohl bys mi prosím poradit, kde by mohl být problém.
  Díky
  Jirka

 11. Jirka: těžko takto poradit, já na kindlu v životě s češtinou problém neměl takže radím hodně obecně. Zkusil bych provést znovu konverzi do MOBI formátu s přednastavením pro Kindle a se správně nastaveným kódováním znaků (co v tomto případě znamená správně budeš muset zjistit metodou pokus-omyl). Taky se bojím toho, že pokud ti blbne jenom “ž” (a ostatní háčky vidíš) tak takové knize není pomoci.

 12. Na ebux jsem si stáhl ukázku knihy (asi 0,1 M ve formátu epub) a konvertace do mobi pro Kindle byla bez problémů. Pak jsem si tu samou knihu koupil ( cca 8,5 M ) a chtěl zkonvertovat do mobi, ale nepodařilo se mě to ani přes calibre ani Mobipocket . Potřeboval bych poradit co s tím .
  Předem díky

 13. Tipoval bych to na to ze kniha ma DRM ochranu a je proti takovemu konvertovani chranena. Doporucuji se obratit na prodejce se zadosti o kindle format, pripadne vraceni penez.

 14. K problemu se “ž”. Vždycky mi pomůže otevřít text v notepadu a uložit před odesláním ke konverzi do UTF-8. Pak je čeština v pořádku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *