Salon Vín 2010

Publikováno 20.03.2010 v kategorii Různé, Gastro. Trvalý odkaz permalink. RSS kanál pro sledování komentářů.

Obecně prospěšná společnost Národní Vinařské Centrum (dále NVC) pořádá každoročně degustační výstavu Salon Vín. Degustátoři NVC každoročně hodnotí přihlášená vína (letos rekordních 520) a sto vítězných vzorků je pak k oceněno nálepkou Salon Vín a vystaveno v prostorách NVC ve sklepení Valtického zámku. Alespoň jedna návštěva ročně je povinností každého člověka, který má k vínu blízko. Možnost na jednom místě ochutnat českou vinařskou špičku jsem si ani já, již čtvrtý rok v řadě, nenechal ujít. V následujících odstavcích se pokusím shrnout své dojmy a doporučit vína, která třeba na první pohled nezaujmou a při tom je škoda je při degustaci přeskočit a také svoje dojmy z letošní špičky.

Vinné Sklepy ValticeJeště než se vrhnu na vyjmenovávání vín, tak bych rád shrnul můj celkový dojem z letošního salonu. Hlavní osu letos překvapivě tvoří Pozdní sběry. Z dřívějších ročníků jsem byl zvyklý na spousty skvělých Výběrů z hroznů (a občasných bobulí). Letos tato vína tvořila spíše raritu, ale zas tak velké překvapení to nakonec nebylo, protože tento trend byl z posledních ročníků patrný. Osou letošního salonu jsou tedy vína se spíše nižší cukernatostí šťávy a také s nižším obsahem zbytkových cukrů. Vína v salonu jsou letos spíše sušší a také tvrdší. Pokud patříte mezi milovníky sladších vín, tak každopádně neklesejte na mysli, protože když už se do nabídky nějaký výběr z hroznů dostal, tak jsou to vína špičková a chtělo by se říct na světové úrovni.

Tak a teď už k samotným vínům. V Salonu je jich sto, k volné degustaci jich je k letos dispozici něco přes osmdesát. Pro degustaci zbytku vín je třeba zakoupit vstupenku na speciální řízené degustační programy. V těchto programech jsou speciální vína, mezi která patří letos i některé výběry z hroznů a vyšší, slámová a ledová vína a samozřejmě sekty. Já se tady budu věnovat pouze vínům v programu volné degustace. Seznam vín je k dispozici na webu NVC, bohužel tam neuvádějí čísla, pod kterými jsou vína seřazena ve sklepě. Závěrem bych ještě rád uvedl, že níže uvedené jsou čistě moje osobní názory a pocity a u vína platí, že co člověk, to jiná chuť.

Vysvětlivky: VH = výběr z hroznů, PZ = pozdní sběr, ZV = moravské zemské víno, K = kabinetní víno, JO = jakostní víno odrůdové.

Bílá vína

Č. 1: Ryzlink Vlašský, 2008, PZ, Vinařství Galant – Jednička je v salonu velmi nevděčné číslo. Je to víno, na které se první zapomene. Přitom to pravidelně je jedno z nejlepších vín Salonu. Jedničku doporučuji určitě ochutnat a ještě se k ní vrátit. Mě letos v konkurenci moc nezaujala, ale určitě také nezklamala.

Č. 3: Ryzlink Vlašský, 2008, PZ, Mikrosvín Mikulov – Pro mě druhý nejlepší vlašák. Má vyšší zbytkové cukry než jednička a to mu dodává plnější chuť a příjemnější aroma.

Č. 5: Ryzlink Vlašský, 2008, PZ, Vinařství Volařík – Neznámý vinař takže tajemné víno. Velmi příjemně překvapilo. Krásná kombinace cukrů a kyselinek dodává plnou chuť a nádherný zážitek.

Č. 6: Ryzlink Vlašský, 2008, PZ, Šebesta Martin – Vysoký obsah zbytkových cukrů. Lahůdka pro ty co si rádi pochutnají na sladších vínech.

Č. 7: Ryzlink Vlašský, 2008, ZV, Rosenberg Winery – Podle obsahu cukru ve šťávě spadá víno na hranu výběru z hroznů a výběru z bobulí. Vyšší zbytkový cukr značí sladší víno, které ovšem doplňují velmi příjemné kyselinky. Špičkový zástupce mých oblíbených vlašáků.

Č. 8: Veltlínské Zelené Rané, 2008, PZ, Vinařství Kovacs – Pan Kovacs patří ke stálým značkám Salonu, proto mě toto víno překvapilo svojí nezajímavostí a plaností. Snad v jiném kontextu bych ho byl schopen lépe ocenit, ale pokud se do salonu letos vrátím, toto víno určitě přeskočím.

Č. 10: Veltlínské Zelené, 2008, PZ, Vinařství Kovacs – Další počin pana Kovacse. Velmi vysoký obsah zbytkového cukru, skoro neuvěřitelný pro Pozdní sběr. Víno jistě osloví milovníky sladkých vín, pro mě byla ale zklamáním jeho aromatická prázdnota.

Č. 11: Muller Thurgau, 2008, PZ, Moravíno – Jediná milerka v salonu, bylo ji potřeba ochutnat. Nijak nepřekvapí ani neurazí, velmi příjemné víno.

Č. 12: Neuburské, 2008, JO, Tetur Vladimír – Pro mě absolutně neznámý vinař, který se do salonu dostal snad poprvé. Jeho víno bylo v salonu to nejlevnější a jediné vysvětlení, které pro tuto skutečnost mám je, že se snaží prorazit na trh. Jeho víno je chuťově i aromaticky krásně vyvážené a potěší snad každého milovníka dobrých vín. Panu Teturovi přeji mnoho zdaru a věřím, že jeho vína v Salonu znovu uvidíme.

Č. 13: Neuburské, 2008, PZ, Vinařství Lahofer – Jednoznačně nejlepší Neuburk. Nádherné víno se vším co k tomu patří. Lahofer je pro mě zatím neznáma značka, ale v letošním Salonu se mi vryla hodně hluboko do paměti.

Č. 18: Chardonay, 2008, PZ, Kosík Pavel MUDr. – Podle mého názoru je Chardonay klasická ženská odrůda, víno by mělo být jemné a velmi příjemné. Toto víno se mému pojetí úplně vymyká, je spíše tvrdší s výraznou chutí. Celkově je ovšem chuť vyvážená a toto víno velmi příjemně překvapilo.

Č. 20: Chardonay, 2008, PZ, Tetur Vladimír – Opět víno od pana Tetura a opět víno, které velmi zaujalo. Toto je Chardonay jak má byt. Plné aroma, vyšší zbytkový cukr a jemné kyselinky na konci, prostě nádhera.

Č. 22: Rulandské Bílé, 2007, PZ, Vinselekt Michlovský – Pro mě asi nejlepší Rulanda Bílá, PZ. Příjemné víno, které bohužel potvrdilo, že Rulandám letos jaksi chyběl náboj.

Č. 24: Rulandské Bílé, 2006, VH, Vinselekt Michlovský – Doopravdy velmi povedený výběr z hroznů. Zbytkového cukru by mohlo být krapet míň, ale i tak špičkové víno, které ohromí svojí plnou a nádhernou chutí.

Č. 32: Rulandské Šedé, 2008, VH, Vinařství Lahofer – Jediná Rulanda Šedá, kterou jsem se rozhodl zde vyzdvihnout a to přesto, že jsem tuto odrůdu testoval celou. Ostatní Rulandy Šedé prostě nezaujaly a celé to musela zachránit až firma Lahofer. Víno, které není radno přeskakovat a další z ohromných zážitků na letošním Salonu.

Č. 37: Ryzlink Rýnský, 2008, PZ, Vinařství U Kapličky – Vinařská obec Zaječí a trať U Kapličky už jsou zárukou moravské vinařské špičky. Dobré vína z této oblasti patří již stabilně k těm nejlepším a to samé platí i pro tento Pozdní sběr. Kvalitou strčí do kapsy mnohé výběry z hroznů.

Č. 38: Ryzlink Rýnský, 2008, VH, Moravíno – Bombasticky slaďounký výběr, který zaujal plností a hlavně vyvážeností chuti.

Č. 41: Aurelius, 2008, VH, Uher Josef – Polosladký výběr z hroznů potěší zejména ty, kteří ve víně moc cukru nepotřebují. Víno zaujalo a překvapilo příjemnou chutí a lehkým aroma.

Č. 43: Kerner, 2008, PZ, Mikrosvín Mikulov – Určitě nepřeskakovat. Těžko se popisuje co mě na tomto vínu zaujalo, ale jedno je jisté: toto víno má svoje jedinečné kouzlo.

Č. 44: Grand Cuvé Bílé, 2008, VH, Moravíno – Velmi příjemně namíchané cuvé ze Savignonu a Ruladny šedé. Tak trošku rarita, kterou není radno vynechat.

Č. 45: Savignon, 2008, PZ, Vinselekt Michlovský – Špičkový savignon, který zaujal nevídanou šířkou chuti.

Č. 48: Savignon, 2008, VH, LIVI – Toto víno jsme jednohlasně prohlásili Vínem Roku. I když se jedná o víno sladší, chuť doplňují neméně výrazné kyselé tóny, nádherné aroma je jenom třešničkou na dortu tohoto dokonalého vína.

Č. 52: Pálava, 2008, VH, Vinařství U Kapličky – Výbroná pálava od Kapličky.

Č. 53: Pálava, 2008, VH, Tichý Richard – Slaďoučká pálava, která nezklame ani nejnáročnější milovníky této odrůdy.

Č. 56: Muškát Moravský, 2008, K, Kovacs – Abych pana Kovacse jenom nehanil, tak musím říct, že tento Muškát je nad míru povedený. Nádherné aroma a příjemná ovocná chuť.

Růžová vína

Č. 59: Zweigeltrebe Rosé, 2008, JO, Vinařství zámečník – Výborné růžové víno, když jsem chutnal tak jsem si říkal, že toto víno je doopravdy moc povedené.

Č. 60: Zweigeltrebe Rosé, 2008, JO, Tetur Tomáš – Ve srovnání s 59 má plnější chuť. Nelze říct, že je lepší, jistě si každé najde svoje příznivce odpůrce. Já byl nadšen z obou.

Červená vína

Č. 71: Zweigeltrebe, 2007, JO, Patria Kobylí – Příjemné červené. Charakteristické jsou kořenité odstíny chuti.

Č. 73: Zweigeltrebe, 2007, VH, Patria Kobylí – Barikové víno, chuť je tedy do kořenita až čokoládova. Velmi dobré.

 

Komentáře

 
Zatím zde není žádný komentář.
 

Přidej komentář

 
Povinná pole jsou vyznačena tučně.