Salon Vín 2010

Obecně prospěšná společnost Národní Vinařské Centrum (dále NVC) pořádá každoročně degustační výstavu Salon Vín. Degustátoři NVC každoročně hodnotí přihlášená vína (letos rekordních 520) a sto vítězných vzorků je pak k oceněno nálepkou Salon Vín a vystaveno v prostorách NVC ve sklepení Valtického zámku. Alespoň jedna návštěva ročně je povinností každého člověka, který má k vínu blízko. Možnost na jednom místě ochutnat českou vinařskou špičku jsem si ani já, již čtvrtý rok v řadě, nenechal ujít. V následujících odstavcích se pokusím shrnout své dojmy a doporučit vína, která třeba na první pohled nezaujmou a při tom je škoda je při degustaci přeskočit a také svoje dojmy z letošní špičky.

Vinné Sklepy ValticeJeště než se vrhnu na vyjmenovávání vín, tak bych rád shrnul můj celkový dojem z letošního salonu. Hlavní osu letos překvapivě tvoří Pozdní sběry. Z dřívějších ročníků jsem byl zvyklý na spousty skvělých Výběrů z hroznů (a občasných bobulí). Letos tato vína tvořila spíše raritu, ale zas tak velké překvapení to nakonec nebylo, protože tento trend byl z posledních ročníků patrný. Osou letošního salonu jsou tedy vína se spíše nižší cukernatostí šťávy a také s nižším obsahem zbytkových cukrů. Vína v salonu jsou letos spíše sušší a také tvrdší. Pokud patříte mezi milovníky sladších vín, tak každopádně neklesejte na mysli, protože když už se do nabídky nějaký výběr z hroznů dostal, tak jsou to vína špičková a chtělo by se říct na světové úrovni.

Tak a teď už k samotným vínům. V Salonu je jich sto, k volné degustaci jich je k letos dispozici něco přes osmdesát. Pro degustaci zbytku vín je třeba zakoupit vstupenku na speciální řízené degustační programy. V těchto programech jsou speciální vína, mezi která patří letos i některé výběry z hroznů a vyšší, slámová a ledová vína a samozřejmě sekty. Já se tady budu věnovat pouze vínům v programu volné degustace. Seznam vín je k dispozici na webu NVC, bohužel tam neuvádějí čísla, pod kterými jsou vína seřazena ve sklepě. Závěrem bych ještě rád uvedl, že níže uvedené jsou čistě moje osobní názory a pocity a u vína platí, že co člověk, to jiná chuť.

Vysvětlivky: VH = výběr z hroznů, PZ = pozdní sběr, ZV = moravské zemské víno, K = kabinetní víno, JO = jakostní víno odrůdové.

Bílá vína

Č. 1: Ryzlink Vlašský, 2008, PZ, Vinařství Galant – Jednička je v salonu velmi nevděčné číslo. Je to víno, na které se první zapomene. Přitom to pravidelně je jedno z nejlepších vín Salonu. Jedničku doporučuji určitě ochutnat a ještě se k ní vrátit. Mě letos v konkurenci moc nezaujala, ale určitě také nezklamala.

Č. 3: Ryzlink Vlašský, 2008, PZ, Mikrosvín Mikulov – Pro mě druhý nejlepší vlašák. Má vyšší zbytkové cukry než jednička a to mu dodává plnější chuť a příjemnější aroma.

Č. 5: Ryzlink Vlašský, 2008, PZ, Vinařství Volařík – Neznámý vinař takže tajemné víno. Velmi příjemně překvapilo. Krásná kombinace cukrů a kyselinek dodává plnou chuť a nádherný zážitek.

Č. 6: Ryzlink Vlašský, 2008, PZ, Šebesta Martin – Vysoký obsah zbytkových cukrů. Lahůdka pro ty co si rádi pochutnají na sladších vínech.

Č. 7: Ryzlink Vlašský, 2008, ZV, Rosenberg Winery – Podle obsahu cukru ve šťávě spadá víno na hranu výběru z hroznů a výběru z bobulí. Vyšší zbytkový cukr značí sladší víno, které ovšem doplňují velmi příjemné kyselinky. Špičkový zástupce mých oblíbených vlašáků.

Č. 8: Veltlínské Zelené Rané, 2008, PZ, Vinařství Kovacs – Pan Kovacs patří ke stálým značkám Salonu, proto mě toto víno překvapilo svojí nezajímavostí a plaností. Snad v jiném kontextu bych ho byl schopen lépe ocenit, ale pokud se do salonu letos vrátím, toto víno určitě přeskočím.

Č. 10: Veltlínské Zelené, 2008, PZ, Vinařství Kovacs – Další počin pana Kovacse. Velmi vysoký obsah zbytkového cukru, skoro neuvěřitelný pro Pozdní sběr. Víno jistě osloví milovníky sladkých vín, pro mě byla ale zklamáním jeho aromatická prázdnota.

Č. 11: Muller Thurgau, 2008, PZ, Moravíno – Jediná milerka v salonu, bylo ji potřeba ochutnat. Nijak nepřekvapí ani neurazí, velmi příjemné víno.

Č. 12: Neuburské, 2008, JO, Tetur Vladimír – Pro mě absolutně neznámý vinař, který se do salonu dostal snad poprvé. Jeho víno bylo v salonu to nejlevnější a jediné vysvětlení, které pro tuto skutečnost mám je, že se snaží prorazit na trh. Jeho víno je chuťově i aromaticky krásně vyvážené a potěší snad každého milovníka dobrých vín. Panu Teturovi přeji mnoho zdaru a věřím, že jeho vína v Salonu znovu uvidíme.

Č. 13: Neuburské, 2008, PZ, Vinařství Lahofer – Jednoznačně nejlepší Neuburk. Nádherné víno se vším co k tomu patří. Lahofer je pro mě zatím neznáma značka, ale v letošním Salonu se mi vryla hodně hluboko do paměti.

Č. 18: Chardonay, 2008, PZ, Kosík Pavel MUDr. – Podle mého názoru je Chardonay klasická ženská odrůda, víno by mělo být jemné a velmi příjemné. Toto víno se mému pojetí úplně vymyká, je spíše tvrdší s výraznou chutí. Celkově je ovšem chuť vyvážená a toto víno velmi příjemně překvapilo.

Č. 20: Chardonay, 2008, PZ, Tetur Vladimír – Opět víno od pana Tetura a opět víno, které velmi zaujalo. Toto je Chardonay jak má byt. Plné aroma, vyšší zbytkový cukr a jemné kyselinky na konci, prostě nádhera.

Č. 22: Rulandské Bílé, 2007, PZ, Vinselekt Michlovský – Pro mě asi nejlepší Rulanda Bílá, PZ. Příjemné víno, které bohužel potvrdilo, že Rulandám letos jaksi chyběl náboj.

Č. 24: Rulandské Bílé, 2006, VH, Vinselekt Michlovský – Doopravdy velmi povedený výběr z hroznů. Zbytkového cukru by mohlo být krapet míň, ale i tak špičkové víno, které ohromí svojí plnou a nádhernou chutí.

Č. 32: Rulandské Šedé, 2008, VH, Vinařství Lahofer – Jediná Rulanda Šedá, kterou jsem se rozhodl zde vyzdvihnout a to přesto, že jsem tuto odrůdu testoval celou. Ostatní Rulandy Šedé prostě nezaujaly a celé to musela zachránit až firma Lahofer. Víno, které není radno přeskakovat a další z ohromných zážitků na letošním Salonu.

Č. 37: Ryzlink Rýnský, 2008, PZ, Vinařství U Kapličky – Vinařská obec Zaječí a trať U Kapličky už jsou zárukou moravské vinařské špičky. Dobré vína z této oblasti patří již stabilně k těm nejlepším a to samé platí i pro tento Pozdní sběr. Kvalitou strčí do kapsy mnohé výběry z hroznů.

Č. 38: Ryzlink Rýnský, 2008, VH, Moravíno – Bombasticky slaďounký výběr, který zaujal plností a hlavně vyvážeností chuti.

Č. 41: Aurelius, 2008, VH, Uher Josef – Polosladký výběr z hroznů potěší zejména ty, kteří ve víně moc cukru nepotřebují. Víno zaujalo a překvapilo příjemnou chutí a lehkým aroma.

Č. 43: Kerner, 2008, PZ, Mikrosvín Mikulov – Určitě nepřeskakovat. Těžko se popisuje co mě na tomto vínu zaujalo, ale jedno je jisté: toto víno má svoje jedinečné kouzlo.

Č. 44: Grand Cuvé Bílé, 2008, VH, Moravíno – Velmi příjemně namíchané cuvé ze Savignonu a Ruladny šedé. Tak trošku rarita, kterou není radno vynechat.

Č. 45: Savignon, 2008, PZ, Vinselekt Michlovský – Špičkový savignon, který zaujal nevídanou šířkou chuti.

Č. 48: Savignon, 2008, VH, LIVI – Toto víno jsme jednohlasně prohlásili Vínem Roku. I když se jedná o víno sladší, chuť doplňují neméně výrazné kyselé tóny, nádherné aroma je jenom třešničkou na dortu tohoto dokonalého vína.

Č. 52: Pálava, 2008, VH, Vinařství U Kapličky – Výbroná pálava od Kapličky.

Č. 53: Pálava, 2008, VH, Tichý Richard – Slaďoučká pálava, která nezklame ani nejnáročnější milovníky této odrůdy.

Č. 56: Muškát Moravský, 2008, K, Kovacs – Abych pana Kovacse jenom nehanil, tak musím říct, že tento Muškát je nad míru povedený. Nádherné aroma a příjemná ovocná chuť.

Růžová vína

Č. 59: Zweigeltrebe Rosé, 2008, JO, Vinařství zámečník – Výborné růžové víno, když jsem chutnal tak jsem si říkal, že toto víno je doopravdy moc povedené.

Č. 60: Zweigeltrebe Rosé, 2008, JO, Tetur Tomáš – Ve srovnání s 59 má plnější chuť. Nelze říct, že je lepší, jistě si každé najde svoje příznivce odpůrce. Já byl nadšen z obou.

Červená vína

Č. 71: Zweigeltrebe, 2007, JO, Patria Kobylí – Příjemné červené. Charakteristické jsou kořenité odstíny chuti.

Č. 73: Zweigeltrebe, 2007, VH, Patria Kobylí – Barikové víno, chuť je tedy do kořenita až čokoládova. Velmi dobré.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *