Certifikát ano či ne

Dagiho “zamyšlení”:http://www.sweb.cz/pichlik/archive/2007_08_26_archive.html#1118951425165344188 nad smyslem certifikace stoji za přečtení, ale dovolil bych si nesouhlasit.

Myslím si, že certifikace má pro človeka význam hlavně v ranném stádiu profesionálního vývoje, kdy potřebuje přesvedčit zaměstnavatele o tom, že danou technologii dobře zná, je to je asi nejobjektivnější nástroj. Dále to take používají některé firmy jako markeingový nástroj “naši programátoři jsou cerifikovaní odborníci” a dávají to zaměstnancům jako povinnost.

Mě osobně SCJP rozhodně rozšířilo obzory a hlavně jsem se naučil věci, které jsem chápal tak nějak intuitivně, pojmenovat a hlouběji pochopit. Člověk, který musí na SCJP drtit, je podle mě docela chudák. Já si koupil knížku, jednou si ji docela důkladně přečet a jednou jenom tak prolistoval. Měl jsem asi měsíc v metru co číst. Test pak nebyl žádný problém.

Přínos certifikace pro člověka s dlouholetou praxí je jistě spekulativní. SCJP se prostě bez přípravy udělat nedá, nebo alespoň ne se slušným výsledkem. Na druhou stranu opakování dělá mistry a pročíst si učebnici SCJP nikomu uškodit nemůže. Studovat jak funguje operátor přiřazení je blbost, ale myslím, že existuje velmi málo lidí, kteří jsou schopní bez studia projít na 100% a pro takové je připrava na SCJP přínosným osvěžením základů.

Certifikát není patent na rozum, ale je to pozitivní položka do CVčka, příjemné opakování již poznaného a taky marketingový nástroj pro firmu. Než byste se ale certifikovali v Javě naučte se radši “Rails”:http://rubyonrails.org, je to větší sranda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *