Manitú (beta) – Monitoring pro vaše weby

Ukrojil jsem si dvě hodiny z minulé noci, abych dnes ráno mohl konečně napsat tuto větu: Manitú je připraven pro veřejné beta testy!

A co že je to ten Manitú? Je to ten jediný a největší Indiánský bůh, tak ho alespoň já znám z knížek Karla Maye. Tento Manitů se ale píše s kroužkem nad _u_ a produkční nasazení má dávno za sebou. Služba “Manitú.cz”:http://manitu.cz je něco trošku jiného. Je to poměrně jednoduchá aplikace, která monitoruje provoz webových stránek a aplikací a upozorňuje, pokud nějaká aplikace přestane fungovat.

Podařilo se mi aplikaci dotáhnout do stavu, kdy má dostatečně mnoho funkcí a nevím o žádných chybách. Teď bych byl rád kdyby se na “Manitú.cz”:http://manitu.cz podívalo co nejvíce uživatelů a “sdělili mi své názory”:http://forum.jansterba.com/?CategoryID=5 a případně mi pomohli “hlášením nalezených chyb”:http://forum.jansterba.com/?CategoryID=4.

A co tedy Manitú zatím umí?

* pro každý monitorovaný web kontroluje jeho dostupnost (server musí vrátit _HTTP/20x OK_ odpověď (pro kořen je akceptován i _redirect_)
* je možné kontrolovat více adres v rámci jedné domény
* v případě chyby odesílá emailem upozornění
* v případě, že byla chyba odstraněna, pošle potvrzující mail
* události lze také sledovat přes RSS
* monitorované weby je možné rozdělit do několika _účtů_, které bude časem možné sdílet s více uživateli

S rozvojem aplikace mám velké plány, ale hodně toho záleží právě na přání uživatelů. Můžete se těšit na následující:

* sdílení účtů více uživateli s možností nastavení práv pro čtení/úpravy
* statistiky dlouhodobé dostupnosti monitorovaných webů
* analýzy dat vracených serverem
* monitoring HTTPS stránek
* nastavení frekvence kontrol a typů upozornění
* nastavení monitorovacích kritérií jako očekávané odpovědi a maximální response-time

Většina z výše uvedeného bude k dispozici pouze uživatelům, kteří budou ochotni za službu platit. Představu o ceně nějakou mám, ale je ještě dost času do doby než takové úvahy budou mít smysl. V současné době Manitú obsahuje drtivou většinu toho co bude k dispozici zdarma.

Nakonec nezbývá než si přát, že se bude “Manitú.cz”:http://manitu.cz líbit a uživatelé s ním budou spokojení. Já pro to utčitě udělám maximum.

Howgh!

_(PS: časem se aplikace bude stěhovat na manitu.cz, ale ještě úpně nemám jasno kde a jak se bude finální verze hostovat)_

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *