The good things in life come for free

Právě jsem se dodíval na řeč Richarda Stallmana nazvanou “Copyright vs Community in the Age of Computer Networks”:http://www.csclub.uwaterloo.ca/media/Copyright%20vs%20Community%20in%20the%20Age%20of%20Computer%20Networks.html a prostě se musím podělit o své pocity.

Jedno staré anglické rčení říká “The good things in life come for free” a myslím, že to je přesně to co je hlavní osou Richardovi řeči. V průběhu svého projevu vyslovil (jak už je zvykem) nespočet zajímavých myšlenek, faktů a příkladů (nejhorší teroristická organizace je vláda Spojených Států a pod.). Ale nejlepší část přichází na konci, kde popisuje svůj návrh řešení současných problémů s copyrightem. Když to tak člověk poslouchá a představuje si to chce se mu smát, já jsem se teda smál a se mnou spousta posluchačů na tom videu.

Velmi mi to připomělo okamžik, kdy jsem poprvé začal používat Rails. První zkušenost s tímto nádherným nástrojem, který je ještě k tomu zadarmo, byla extatická. A tady právě přichází “One dollar button idea”. Prostě musím souhlasit, že to takhle musí fungovat! Ačkoli nejsem bohatý (ale ani chudý) hrozně moc si užívám některé díla vědy, umění a jiných oborů a často, když mi například zahraje skvělá písnička na mobilu nebo Last.fm playeru, bych hrozně rád autorovi tohoto díla poděkoval a poslal mu něco malého. Můžete argumentovat, že implementovat takovýto univerzální Button je nemožné. Není! Teda dnes možná ano, ale za pár let? Představte si takové zařízení jako MDA (PDA s mobilem v jednom). Různé varianty těchto zařízení získávají na popularitě a doba globální konektivity není zas tak daleko. Pak pokaždé, když mi mé přenosné zařízení pustí pěknou muziku je velmi jednoduché provést mikrotransakci směrem na účet autora (nikoli Labelu, nedejte se zmást).

Nečekám, že Richardovy nápady ožijou v realitu teď hned, ale mediální průmysl pomalu přestává být schopen vydělávat peníze starýmy způsoby a nakonec zkrachuje úplně (doufejme). Pak přijde doba, kdy budou mít myšlenky “Free Software Foundation”:http://fsf.org příležitost k realizaci. Na tuto dobu svobodných médií se doopavdy těším a snažím se dělat vše proto, aby se tak stalo co nejdříve. Nekupujte “DRM”:http://cs.wikipedia.org/wiki/Digital_rights_management chráněná díla, dobré věci v životě, ty přicházejí zadarmo.

__(Anglická verze “zde”:http://thenoobonrails.blogspot.com/2007/07/good-things-in-life-come-for-free.html )__

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *