Konec živnostníků v čechách

Pracujete na živnostenský list? Tak vězte, že státní správa toho má tak akorát dost. Takhle nehorázně šetřit na daních, styďte se! Nedávno schválená a prezidentem podepsaná (díky Vašku!) novela zákonu o zaměstnanosti (sněmovní tisk, prase aby se v tom vyznalo) poněkud mění situaci na trhu práce.

Zjednodušeně řečeno pokud fakturujete víc jako 50% svých ročních příjmů jednomu subjektu porušujete zákon a finanční úřad vás může pokutovat až 100 tisíci korunami a vašeho odběratele až do výše deseti milionů (nově taky stanovili minimum 250 tisíc). Největší sranda je, že se o tom *nikde* nedočtete. Sám sem si ten sněmovní tisk zevrubně prošel a tuto velkou změnu má podle mě na svědomí tato věta:

“1. výkon závislé práce (§ 2 odst. 4 zákoníku práce) fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah (§ 2 odst. 4 zákoníku práce), nebo

Tato věta způsobuje, že švarc-systém se stává nelegální prací a na jako takový se na něj vztahují výše uvedené pokuty. Pořád to sice nevysvětluje, odkud se bere těch magických 50%. To plánuju zjistit a sem doplnit.

Neoficiální a neověřené zákulisní informace také říkají, že se nyní na MPSV připravuje skupina, která bude složena ze zástupců Oblastních inspektorátů práce, Úřadů práce a celní policie, která bude činit “přepadové kontrolní akce” a kontrolovat dodržování nového zákona. Kam myslíte že půjdou první?

Ale já nešvarcuju!

No já taky ne, většinu času jsem doma, mám vlastní hardware i software a fakturuju na všecky strany. Podle výše uvedeného mi to je prd platné, protože pořád je jedna firma, která mě živí (ostatní faktury jsou spíše maličkosti). Velký průser vidím u kontraktorů, kteří dostanou třeba roční projekt, což zas taková vyjímka není. Takový člověk efektivně s kontraktorováním skončil a nezvýbá mu nic jineho než zaměstnanecká smlouva na dobu učitou.

Aktualizace: další informace v druhém díle.

24 Replies to “Konec živnostníků v čechách”

 1. Takze u skutecnych swarcsystemistu vzniknou tri, ctyri subjekty, kterym budou zivnostnici/zamestnanci fakturovat na preskacku.

 2. O těch 50% jsem se nikde nedočetl, pouze že se mění váha jednotlivých položek v definici pracovně právních vztahů, resp. závislé práce.

 3. Řešení pomocí stínových firem se nabízí jako první. Kdo chce ale legálně pracovat jako svobodný profesionál, má smůlu zřejmě. http://www.navolnenoze.cz může skoro zavřít krám :/

 4. Presne jak pise Padak, stinovky nebo proste budes podnikat jako s.r.o. Dalsi zmetek.

 5. Hmm, podle me to je dost nedomysleny. Jak to napr. bude fungovat u firem, ktere preprodavaji vase produkty a nechavaji si cast jako provizi? Ty preci nemohou autora zamestnant, protoze neni jasne, kolik se toho proda.

  Typicky napr. u nas – davame aplikace na AppStore a Apple plati 70% z prodeju.

 6. Bohužel podobným administrativním zmetkem jsem letos přišel o dlouhodobý vztah, kdy jsem ve vlastní provozovně na vlastním zařízení vytvářel službu s 80% pro jednoho odběratele, přesněji pro různé jeho organizační jednotky (ale pod jedním IČO). Víc klientů jsem nebyl sto obsloužit.
  Podle nové definice by ale i takový postup do zmíněné pokutované kategorie spadal. Nebo se mýlím…

 7. PJ: tezko poradit, doporuju najit dobreho danoveho poradce a zjistit nejlevnejsi reseni

  Jindra: U toho bych problem nevidel, protoze u preprodeje poskytuje sluzbu apple tobe a ne ty applu.

 8. Ahoj Honzo,
  muzu se zeptat na zdroj techto informaci (zejmena vyse pokut)? Kdyz pises, ze se o tom nikde nedocteme, tak odkud teda mas tyto informace? Zkousela jsem to hledat, ale popravde jsem nikde nic nenasla… Rada bych o tomto problemu dozvedela vice ,pokud mozno z oficialnich a duveryhodnych zdroju. V dnesni dobe hoaxu jsem uz trosku podezrivava 🙂 Diky za odpoved.

 9. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat na zdroj těch informací o hranici 50% fakturovaných jedné firmě.

  V uvedených zdrojích se skutečně uvádí, že švarc-systém je nelegální. Ale nikde jsem nenašel nějaké vodítko, že by to mělo dopad i na osvč, kteří definici závislé práce nesplňují s jedním dominantním odběratelem.

  Ani žádné další zdroje na nic podobného neukazují.

  Děkuji

 10. Ivan: to s 50% mám zatím od dvou nezávislých daňových poradců. Zatím mi nikdo nebyl schopen vysvětlit proč, ale do konce týdne to zjistím a tady zveřejním.

 11. No jestli je tohle fakt, tak mne napadá demonstrativně zrušit živnosti a hromadně se registrovat na pracovních úřadech

 12. dle meho nazoru je Vas clanek nesmysl. Dle pokynu D-285 k ZdP musite vykazovat znaky zavislosti, tedy:
  Nejčastějšími znaky a okolnostmi indikujícími vztah závislé činnosti fyzické osoby a osoby od níž jí plyne příjem (dále jen “plátce příjmu”) jsou následující:
  plátce příjmu přímo či nepřímo ukládá úkoly, řídí a kontroluje fyzickou osobu a nese odpovědnost související s její činností,
  fyzická osoba má ve vztahu k plátci příjmu obdobné postavení jako zaměstnanec,
  odměna za práci je vypočítána na základě délky pracovní doby nebo obdobným způsobem běžným při odměňování osoby v pracovně-právním vztahu,
  materiál, pracovní pomůcky, stroje a zařízení potřebné pro výkon činnosti jsou fyzické osobě poskytovány plátcem příjmu,
  vztah mezi plátcem příjmu a fyzickou osobou je dlouhodobý anebo soustavný, resp. fyzická osoba vykonává činnost dlouhodobě pouze pro jednoho plátce příjmu, a to osobně nebo prostřednictvím spolupracující osoby ve smyslu § 13 zákona o daních z příjmu.

  viz http://business.center.cz/business/finance/dane/D-285.aspx

 13. Ostatne zakonik prace, §2, 4) (4) Za závislou práci, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, se považuje
  výlučně osobní výkon práce zaměstnance pro zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele, jeho jménem, za mzdu, plat nebo odměnu za práci, v pracovní době nebo jinak stanovené nebo dohodnuté době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě, na náklady zaměstnavatele a na jeho odpovědnost.

 14. Ano, sankce za svarc jsou v poradku. Ale definice svarc systemu v podobe +50% od jednoho odberatele je nesmysl. Vemte si, kolik pojistovaku pracuje jen pro jednu pojistovnu, nebo ma treba jednu pojistovnu jako majoritni zdroj prijmu. Ale protoze nevykazuji znaky zavisle cinnosti, nelze je klasifikovat jako svarc.

 15. A co sportovci? Ti jsou osvc, co maji delat? Hrat pul sezonyy za jiny tym?

 16. Jay: sportovců se to podle mě netýká, na profi sportovní smlouvy je speciální zákon pokud se psrávně pamatuju

 17. Honza: Ach, vlastně… omlouvám se, moje chyba. Nicméně těch lidí co berou z jednoho zdroje je šíleně moc. Strašně mě to naštvalo, celý den zkažený, ale děkuju za informace.

 18. Banánová země,která přinejmenším neumí počítat.Vzhledem k definicím,které by vedli k usvědčení z švarcsys..si malí podnikatelé nakoupí nářadí,které jinak zajistil výrobce a odpis bude opět markantní..pochybuju,že se zvednou platební taxy,protože ty je stále kam tlačit.Nakonec jsme Češi založíme stínovky a stát stejně nic nedostane,protože tohle je o morálce a ůctě k vlastní zemi,kterou mimochodem paradoxně rozkradli naši zákonodárci :)))

 19. podle me vlada nesmyslne zakazuje praci vsem osvc,kteri od statu nic nedostanou a porad jen plati a plati,jistotu nemaji v nicem,myslym si,by naopak mohly byt radi ze neobtezuji up a nezebraji o podporu a soc.davky,kdyz si vse musi vcetne prace atoje v dnesni dobe ten nejvetsi problem shanet a sjednavat sami a navic je mnohem tezsi donutit zakaznika aby proplatil vystavenou fa.,tohle at si kponecne uvedomi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *