Běhám

2017-01-05 15.52.40

Je prý moderní běhat. Je to tak, přišlo jaro a Klánovický les ožil. V zimě člověk potká více srnek než lidí a to po tmě i přes den, ale teď na jaře srkny zdrhli, protože všude pobíhaj lidi v křiklavých bundách.

No jo je to tak. Řekl jsem si, že bych po letech zase zkusil něco napsat. A dnes, když sem si zlepšil osobák na desítku (55:49) je asi ten správný čas, Kairos.

 

Protože je moderní běhat a je ještě modernější o tom psát.

Sedím v pracovně na gauči a koukám na hromádku běžeckých hadrů. Nechce se mi, venku je všelijak, no prostě jaro, hezky ale skoro mrzne, za pár dní se má oteplit, ale dnes? Hnus. Spodky, hrudní pás, termo triko a teď zlatý hřeb. Natahuju kompresní podkolenky a potím se. Z ničeho nic jsem spocenej a úplně z nuly na sto mám strašnou horečku a jsem nemocnej. Prd. Jenom se mi nechce, je to jeden z těch dnů kdy vyběhnout je těžký. Ne, že by se mi nechtělo, v podstatě se do lesa teším (teda ani ne zlomek toho co Mia, ale těším), ale cítím, že tělu se dnes nechce, no jo, limity je třeba překonávat. Natahuju podkolenky a potím se do termotrika. Přehazuju ještě druhou vrstvu, trenky, hodinky, boty vodítko a můžem. Mia dělá trojitá salta se sedmi vruty a já ji rázným hlasem uklidňuju a přikazuji K noze! Běžíme.

Jsem běžec. Dlouhé roky, jsem si tohle označení odříkal. Chodím běhat se psem, protože se potřebuju hýbat a je třeba venčit psa a na inlinech jsme se málem zabili – nikde poblíž pro nás dva není dostatečně široká cesta tak abysme byli schopní pustit lidi jedoucí naproti. Teda jižní spojka by asi použitelná byla, ale zaprvé je tam určite naprd povrch a zadruhé auta. No co. Tak běhat. Dvakrát týdně pět kiláků. To vydrželo nějaký ten rok, sem tam se do toho přidal dlouhý okruh na sedm, pak se z dlouhého stal normál a sem tam se dalo osm až devět. Pak když byla nálada běželi jsme deset.

Pak přišel první ročník Klánovického půlmaratonu. To by bylo abych se nezúčastnil, dyk to to mám za barákem. Trénink se veškerý žádný nekonal. Závod byl v neděli a já strávil pátek a sobotu u kamarádů rozebíráním střechy a krovu a následně stavbou nové střechy a zapíjel to “vomáčkou” (Božkov). V sobotu už za tmy jsem byl doma a dopoledne hurá na závod. Dopadlo to dobře, dokončil jsem. Čas krásných 2h 15m. A i když se jednalo o malý závod, atmosféra skupinového běhu mi učarovala.

Z nějakého důvodu, začínám dostávat dárky s běžeckou tématikou. Čtu knížky a múj FB je plný reklam na závody či běžecké produkty. V době, kdy moje vytrvalostní temo je kolem 6:20/km se dočítám, že běh je to prý až pod 6min/km. No takže vlastně neběhám, jenom tak poklusávám. No co, taky dobrý.

Další rok je závodů víc. Zamiloval jsem si seriál běhej lesy. Dal Pražský půmaraton (dozvěděl jsem se, že startuju míň než 12 hodin před startem) a nakonec taky Jizerkou 50 RUN. Měla sice jenom asi 48km, ale dá se to už nazvat ultra. Dokončil jsem za 6:09.

Jsem běžec.

Teď běhám osm když mě něco pobolívá a nebo se fakt necejtim a patnáct, když je dost času a energie. Mám vymyšlenou a nahranou v hodinkách trasu na devatenáct a jednadvacet, až dozraje doba. Dočet jsem se, že  běhat pomalej než 5min/km je nezdravé a huntuju si klouby a taky, že na boso je to best a další milion věcí. Nejvíc mi dala hoďka klusem s Milošem Škorpilem, kde se mi asi pět minut věnoval, hned po tom mi nejvíc dává ta zelená v lese.

Těším se na Jizerský Ultratrail, šel bych Baroko Maraton ale něco mi do toho vlezlo a slinám po Beskydské sedmičce a Pražské stovce či jiné stovce.

Tož tak, běhám se psem po lese, aby se nenudila, ale někdy už i bez psa abych na to měl klid.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *